biblia na prezent komunijny
Dla dziecka

Biblia na prezent komunijny

Pierwsza Komunia Święta powinna być uroczystością pełną refleksji. Tym niemniej wielu rodziców i krewnych (szczególnie bogatych wujków) zapomina o duchowym i religijnym wymiarze owego dnia, myśląc wyłącznie o tym, aby sprezentować dziecku pierwszokomunijnemu coś nader kosztownego. Przeważnie są to urządzenia elektroniczne. Da się także zauważyć trend przeciwstawny, wówczas podarek nawiązuje do wydarzenia i ma znaczenie symboliczne. 

Symboliczne podarki

Zarówno sama uroczystość jak i przygotowania do niej to szczególny okres, dziecko powinno wynieść z niego cenne wspomnienia. Lecz nie jest dobrze, jeśli wiązane są wyłącznie z wystawnym obiadem oraz drogimi prezentami. Niegdyś były to rowery, obecnie zastępowane są przez jeszcze droższe rzeczy, na przykład smartfony. To od nas zależy, co z I Komunii Świętej wyniesie dziecko i czy będzie ona miała wymiar religijny czy wyłącznie materialny. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, aby zrezygnować z arcykosztownych podarunków, a zamiast tego skierować uwagę w stronę skromniejszych, ale poprzez to bym bardziej drogocennych.

Nie chodzi tu oczywiście o pieniądze, lecz coś, czego nie sposób kupić. Mowa o przedmiotach pobożnościowych, ku nim powinni się zwrócić rodzice chrzestni (jeżeli chcą zasługiwać na to miano). To może być drobna biżuteria (niekoniecznie ze srebra czy złota) w formie łańcuszka z medalikiem, krzyżykiem, obrazem upamiętniające ten dzień czy także Biblia.

Oczywiście nie chodzi o to, aby dziecko (zaledwie trzecioklasista), z marszu zaczęło studia biblijne. To nie takie proste, zresztą wielu dorosłych – włącznie z teologami – mogłoby mieć z tym problem. Chodzi zamiast tego o to, aby pociecha poznawała powoli niektóre historie biblijne, zaczynając od tych łatwiejszych do przyswojenia. Zresztą już sama obecność Pisma Świętego w pokoju dziecka ma swoje symboliczne znaczenie…

Biblie dla dzieci

Istnieją również takie wydania Biblii, które są tworzone z myślą o dzieciach. Mogą być na przykład napisane zdecydowanie prostszym językiem, niejednokrotnie też towarzyszą im ciekawe dla dziecięcego oka ilustracje, które pomagają pojąć niektóre wydarzenia z kart Pism Świętego. Znajdujemy również jeszcze inne propozycje od audiobooków po komiksy. Drugie mogą budzić pewne kontrowersje, ale jeśli dziecko lubi czytać/oglądać komiksy, to czemu by nie, nieprawdaż?

Hejo, jesteśmy pasjonatkami robienia zakupów i wręczania podarków! Dołącz do naszego świata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *