Prezent dla nauczyciela na koniec roku
Dla kobiety,  Dla mężczyzny

Prezent dla nauczyciela na koniec roku

Zakończenie roku szkolnego to zawsze miły moment zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Przy czym ci drudzy oprócz podziękowań mogą liczyć na miły upominek ze strony swoich wychowanków.

Jaki prezent dla nauczyciela na koniec roku?

Na pierwszym miejscu na liście uczniowskich podarunków pozostają niezmiennie kwiaty. Najpopularniejsze są oczywiście róże, lecz zdarzają się czasem kwiaty hodowane w doniczkach jak kaktusy czy paprotki. Uczniowie równie często swoim nauczycielom dają czekoladki, bombonierki lub jakiś aromatyczny i polecany w reklamach gatunek kawy. Te prezenty są niedrogie, gustowne i skromne. Wiadomo jednak, że przez to, że są praktyczne, nie trafią do kosza.

A co z nieco droższymi prezentami?

One też się zdarzają. Jednak nie są one pomysłem jednej konkretnej osoby, a wynikiem klasowej finansowej zbiórki. Do droższych i bardziej eleganckich nauczycielskich prezentów zaliczają się komórki dotykowe, stylowe zegarki czy karnet na pobyt w luksusowym SPA. Prezenty z górnej cenowej półki zdarzają się niezbyt często. Jednak nie oznacza, że nie są wręczane. Daje się je po prostu bez większego rozgłosu, by nie wzbudzić zazdrości u innych pedagogów. Luksusowe i cenne prezenty powinny być efektem klasowej narady, a nie skutkiem wygórowanych ambicji nauczyciela- wychowawcy, który niemal wymusza siła na swoich podopiecznych kupno drogiego prezentu.

Czy prawo zezwala na przyjmowanie drogich prezentów od uczniów?

W zasadzie tak. Nauczycielowi, który otrzymał cenny prezent, nie można nic zarzucić przynajmniej od strony prawnej. Od strony etycznej niestety już tak. To niemoralne wywierać na niepełnoletnich osobach presje, by kupili swojemu wychowawcy ekstra upominek. Po pierwsze dlatego, że nie mają na ten cel żadnych swoich funduszy. Pieniądze muszą wyciągnąć wprost od rodziców. A po drugie jest to nieetyczne, ponieważ nauczyciel za swój edukacyjny trud otrzymuje przecież wynagrodzenie od państwa. Toteż nie powinien oczekiwać od uczniów prezentu, który ma być czymś w rodzaju nieformalnej łapówki.

Hejo, jesteśmy pasjonatkami robienia zakupów i wręczania podarków! Dołącz do naszego świata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *