Sklepy

Telewizor QLED – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Telewizor QLED to sprzęt, który promowany jest przez firmę Samsung jako recepta na najlepszą jakość obrazu. Wiele osób jest jednak błędnie przekonanych, że to tylko inna, autorska nazwa opracowana przez ten koncern, w rzeczywistości oznaczająca analogiczną do OLED technologię. Nic bardziej mylnego: różnice są bardzo jasne do określenia i nie chodzi wyłącznie o cenę. Czym różni się QLED TV od telewizora OLED i który lepiej jest wybrać? Wyjaśniamy rozbieżności.

1. Czym są telewizory QLED?

2. Czym różnią się telewizory QLED od OLED?

3. W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory QLED?

4. Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory QLED?

5. Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor QLED?

Niewątpliwie sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna, dlatego, aby jak najdokładniej opisać wszystkie aspekty, wyjść warto jeszcze od wcześniej dostępnych na rynku telewizorów LCD. Matryca QLED w telewizorze dokładniej opisana została tutaj: https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/qled.html.

Czym są telewizory QLED?

QLED, szczególnie w kontekście nazwy innej technologii – OLED, może wydawać się po prostu jej autorskim wcieleniem. Ten model telewizorów oferuje bowiem Samsung. Okazuje się, że rzeczywiście jest to nazwa firmowa, opisująca kolejny etap w technologicznym rozwoju firmy, wcale nie o OLED tu jednak chodzi, a raczej LCD LED. Litera “Q” w nazwie pochodzi od Quantum Dot, czyli kropek kwantowych – nanokryształków zlokalizowanych pomiędzy filtrem koloru a podświetleniem. Dzięki nim obraz jest żywszy, a barwy zdecydowanie bardziej nasycone. To technologia stanowiąca kolejny poziom zaawansowania w rozwoju LED. Kolory są bardziej naturalne. Można też osiągnąć wyższy współczynnik kontrastu. Atutem jest także wyższa jasność, także w trybie HDR.

Oznacza to, że o ile wielu producentów oferuje obecnie technologię OLED, o tyle Samsung postawił na QLED, mocno lansując swoją propozycję jako coś lepszego. Czy rzeczywiście tak jest?

Czym różnią się telewizory QLED od OLED?

Na czym polega zatem podstawowa różnica pomiędzy QLED TV a telewizorami OLED? Tkwi ona w fakcie, że panele OLED nie wymagają dodatkowego podświetlenia – światło generowane jest w nich samych. Oznacza to, że każdy piksel działa odrębnie, co z kolei powoduje powstawanie wyrazistych kontrastów, wiernych kolorów i – przede wszystkim – bardzo głębokiej czerni. Ta technologia przekłada się również na bardziej smukłe konstrukcje. Możliwe w przyszłości wyświetlacze elastyczne i transparentne bazować będą właśnie na osiągnięciach technologii OLED. Mówiąc o zaletach paneli OLED trzeba także podkreślić, że nie dochodzi tu do zniekształcenia obrazu, a przy patrzeniu na ekran pod kątem nie tracimy nic z kolorów.

Matryca QLED w telewizorze także ma pewne mocne punkty, które dają jej przewagę nad OLED. Przede wszystkim lepsze są efekty jasności w trybie HDR, a programy łatwiej ogląda się w ciągu dnia, w jasnych, niezaciemnionych pomieszczeniach. QLED TV są tańsze i dostępne w szerszym pod względem przekątnej asortymencie. Nie można pominąć także wątku żywotności paneli OLED, gdyż okazuje się, że w tej technologii dochodzi do tak zwanego wypalania się ekranu. Prace powodują, że ta trwałość się zwiększa, ale i tak telewizor QED prawdopodobnie posłuży nam dłużej niż OLED lub LCD. Telewizory QLED pobierają, niestety, więcej prądu.

W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory QLED?

Obecnie na rynku dostępna jest trzecia już generacja urządzeń QLED 8K. W tej rozdzielczości kupić można jeden z dwóch modeli, z których każdy dostępny jest w trzech rozmiarach. 

QLED Q950T to flagowiec Samsunga dostępny w wariancie 65, 75 i 85 cali. Drugi model, czyli QLED Q800T  to trzy wersje, mające odpowiednio 65, 75 i 82 cale. Wydaje się, że dla wymagającego użytkownika szczególnie godny zainteresowania jest ten pierwszy model z praktycznie niewidoczną ramką. Wyświetlacz zajmuje tutaj aż 99% powierzchni telewizora. Dodatkowym atutem jest zaledwie 1,5 cm grubości, które w żaden sposób nie stanęło na drodze do zamontowania dobrych jakościowo głośników, pozwalających na wysoką jakość odsłuchu. Technologia 8K oznacza bardzo ostry obraz o rozdzielczości 7680×4320 pikseli.

Wybrać można także rozdzielczość 4K (3840×2160 pikseli). Także tutaj znajdziemy dobre natężenie kolorów, podświetlenie strefowe oraz szeroki kąt widzenia. Postawiono także na wysokiej jakości technologię dźwięku.

Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory QLED?

QLED to zastrzeżony znak towarowy firmy Samsung Electronics. Nie oznacza to jednak, że tylko wśród produktów z logo tej marki możemy dokonać wyboru. Koreańczycy, chcąc promować rozwiązanie, udostępnili je chińskim firmom TCL oraz Hisense. Telewizor TCL, obok sprzętu Samsunga, dostępny jest w Polsce.

Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor QLED?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, pod względem których QLED TV różnią się. Mowa o:

  • rozdzielczości ekranu,
  • rozmiarze ekranu,
  • typie: zakrzywionym bądź płaskim,
  • opcja odświeżania obrazu,
  • współpraca z technologią HDR,
  • liczba złączy HDMI oraz USB,
  • opcja Wi-Fi,
  • Smart TV.

Hejo, jesteśmy pasjonatkami robienia zakupów i wręczania podarków! Dołącz do naszego świata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *