Dla niego,  Dla niej

Kolaż ze zdjęć, czyli doskonały pomysł na prezent

Od kiedy fotografia upowszechniła się dzięki popularyzacji smartfonów, każdy z nas posiada pokaźną kolekcję zdjęć. Często zdarza się, że wykorzystujemy je jako ciekawy upominek, ponieważ wiele fotolabów ma w swojej ofercie nadruki zdjęć na fotogadżetach. Coraz chętniej zamawiamy prezenty na specjalne okazje, w formie fotokubków, poszewek ze zdjęciem, magnesów na lodówkę z ulubioną fotografią, a to tylko niewielka część możliwości.

Jednak jeżeli chcemy prezent, który podarujemy najbliższej osobie był jeszcze bardziej oryginalny, to warto zastanowić się nad stworzeniem kolażu ze zdjęć.

Co to jest kolaż?

Definicja kolażu, jako techniki artystycznej jest dosyć szeroka. Najprościej mówiąc, kolażem jest tworzenie dzieła z różnych, często odległych od siebie materiałów. Oczywiście dla naszych celów kolaż fotograficzny będzie obejmował wyłącznie zdjęcia.

Co powinniśmy przygotować do wykonania kolażu?

kolaż ze zdjęć

Przede wszystkim będziemy potrzebować papierowych zdjęć. Dlatego po wyborze odpowiednich fotografii z naszej kolekcji ,powinniśmy zamówić wywoływanie zdjęć w jednym z internetowych fotolabów. Dlaczego lepiej wywołać zdjęcia przez internet, a nie lokalnie? Główną kwestią jest cena, za te same odbitki często zapłacimy kilkukrotnie taniej, jeżeli zdecydujemy się na usługę online. Przykładowo zdjęcie 10×10 to koszt jedynie 15 groszy, a nieco większy format, taki jak popularne 10×15 to cena zaledwie 19 groszy.

Kiedy już mamy przygotowane zdjęcia koniecznie musimy się zaopatrzyć w:

  • ostre nożyczki
  • klej
  • karton w określonym wcześniej kolorze
  • ramę lub antyramę.

Często kolarz jest tworzony na planie prostokąta lub owalu. Jednak to nie jedyne możliwości, ciekawym pomysłem może być przygotowanie kartonu w formie serca, a nawet napisu. Przykładowo na Walentynki możemy przygotować kolaż w formie słowa LOVE.

Kiedy już przygotowaliśmy odpowiedni kształt dla naszej podstawy, pora przejść do najprzyjemniejszego etapu tworzenia, czyli umieszczania zdjęć. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością naklejonych fotografii, kolaż powinien zachowywać czytelność i przejrzystość. Nie nakładajmy też zbyt dużej ilości kleju, aby po dociśnięciu zdjęć do kartonu nie powstały brzydkie plamy.  Całość warto oprawić w estetyczną antyramę lub ramę, która podkreśli charakter naszego dzieła.

Kolaż z ulubionych fotografii może być doskonałym upominkiem, na Dzień Babci lub Dzień Dziadka. Romantyczne zdjęcia ze wspólnie spędzonych chwil idealnie nadadzą się na Walentynki. Kolaż to także doskonały pomysł na upamiętnienie ważnych chwil, takich jak narodziny czy ślub. 

Hejo, jesteśmy pasjonatkami robienia zakupów i wręczania podarków! Dołącz do naszego świata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *